Odaklanmak

 • Şemsettin Akçay
 • 29 Eylül 2016
şemsettin akçay

Her ne yapıyorsan, tüm dikkatini sadece ona ver. Soğan doğrarken, sadece soğan doğra.

Eğitim ve seminer uygulamalarında yeni bir sayfa açıyoruz. Atölye çalışmasında kullanılan eğitim kaynakları size eğitimden önce ulaştırılır. Bu sayede eğitimin içeriği ve işlenecek konular hakkında gereken tüm bilgilere önceden sahip olursunuz. Cin Fikir uygulamaları ile atölyede işlenecek konularda derinlemesine çalışırsınız. Atölye sırasında pratik çalışmalara, deneyimlere ve uygulamalara daha fazla yer verilir. Bu sayede atölye konularını öğrenme ve uygulama kabiliyetini kolayca kazanırsınız.

Şimdi uygularsanız,
kolay öğrenirsiniz.

Atölye çalışmamızda dünyada ve ülkemizde uygulanan ve başarılı olan örnekler birlikte masaya yatırılır. Bugüne kadar 370 şirket ve 104 Farklı sektördeki deneyim ve uygulamalarımız bu atölyede sizlerle paylaşılır. Bu çalışma, sizin içinde değişimin ve gelişimin başladığı bir tarih olacak.

Bu çalışmada daha önce katıldığınız eğitim programlarından çok faklı bir yol izliyoruz. Atölyeden öğrendiklerinizi ertesi gün işletmenizde uygulamaya koyabileceksiniz. Gerçek sektör uygulamaları bu çalışmanın temel kurgusunu oluşturmaktadır.

Atölye Kuralları
 • Atölye çalışmaları sırasında cep telefonlarının kapatılmasını veya uçak moduna alınmasını talep ediyoruz.
 • Atölye çalışmaları belirlenen sürede başlar ve biter. 15 dakikadan fazla gecikmiş iseniz o gün yapılacak çalışmaya katılamazsınız. İş koşullarınızı buna göre ayarlamanız önemlidir.
 • Çalışma Takvimi
  • Her hafta 4 saatlik bir atölye toplantısı yapılır
  • Atölye çalışmaları proje destekli uygulama sistem ile tüm hafta boyunca devam eder.
  • Her atölye çalışmasının içeriği katılımcılardan gelen talep doğrultusunda son halini alır.
  • Atölye çalışmalarında yer alan temel konulara ilave olarak, katılımcı bazında özelleştirmeler yapılır.
  • Atölye çalışmaları öncesinde kişisel testler ve atölye kapsamında yer alan konularda sahip olunması gereken temel yetkinliklerin ölçümü yapılır.
  • Yapılan özelleştirmeler sonucunda her atölye çalışması benzersiz hale gelir.
  • Katılımcıların her birisi için beklentilerine uygun hedef ağaçları belirlenir. Mevcut durumları ve atölye çalışmaları sonunda geldikleri durum birlikte değerlendirilir.
  • Atölye çalışmaları tümüyle uygulamaya dönüktür.
  • Atölye çalışmalarının 1/3'ü bilgi paylaşımı, 2/3'ü ise pratik uygulamalara ayrılmıştır.
  • Atölye çalışmalarında sınırsız bir bilgi ve deneyim paylaşımı esastır.
  • Bugüne kadar 104 sektörde 370 firmada verilen danışmanlık ve eğitim bilgileri paylaşılır.
  • Her atölyenin hedefi, öğrenilen bilgilerin uygulama kabiliyetlerini en az % 90 oranında geliştirmektir.

Bir konuya Odaklanmak,
başarının ön koşuludur.

şemsettin akçay

Aktifeğitim

“Aktifeğitim” son yıllarda dünya çapında yaygınlaşan etkin bir eğitim sistemi haline gelmiştir. Katılımcıların "yaşayarak öğrenme" olarak tanıdığı aktif eğitim; kişilerin objelerle direkt olarak çalıştığı, insanlar, fikirler ve olaylarla doğrudan ilişki içinde edindiği deneyimlerini yorumlayarak yeni anlayışlar geliştirdiği bir öğrenme şeklidir.

İşyerlerinde eğitim, bireylerin gelişmesini ve performansını artırmak için kullanılan en etkin yöntemdir. İyi tasarlanmış ve hazırlanmış bir eğitimin önemini hepimiz biliyoruz. Etkin ve verimli bir eğitimin anahtarı yalnızca göstermek ve anlatmak değildir. Anlattığınız bilgiler otomatik olarak katılımcıların beynine yerleşmemektedir. Bunu katılımcıların kendilerinin gerçekleştirmesi gerekir. Aktifeğitim bir yaşayarak öğrenme metodudur. Katılımcılarınızın farkında olarak veya olmayarak öğrendiklerini beyinlerine kalıcı olarak yerleştirmelerini sağlar.

Neden eğitimler Aktifeğitim metoduna göre hazırlanmalıdır?

Bundan iki yüz yıl önce Konfiçyus eğitimi şöyle tanımlamış;

 • Duyarsam, unuturum
 • Görürsem, hatırlarım
 • Yaparsam, anlarım

Aktifeğitim felsefesine göre biz bu tanımlamayı şöyle ifade ediyoruz;

 • Duyarsam unuturum
 • Duyar ve görürsem hatırlarım,
 • Duyar, görür, soru sorar ve tartışırsam anlamaya başlarım
 • Duyar, görür, tartışır ve yaparsam bilgi ve nitelik kazanırım
 • Ne zaman bir başkasına öğretirim, o zaman ustalaşırım.

Yapılan araştırmalar 48 saat sonra eğitim süresi boyunca anlatılan konuların yalnızca %25’inin hatırlanabildiğini göstermektedir. İnsan beyni bir teyp veya video cihazı gibi duyduğu-gördüğü her şeyi kaydetmez.

Yeni duyduğumuz her bilgiyi önce içimizde sorgularız;

 • Bunu daha önce duymuş muydum?
 • Bana ne hatırlatıyor?
 • Bu bilgi ile ne yapabilirim, ne işime yarar?
 • Bu anlatılana benzer bir durum yaşadım mı?

Hepimiz anlatılanları anlamak için şu adımlardan geçmekteyiz;

 • Bilgiyi kendi ifadelerimiz ile yeniden oluşturmak,
 • Örnekler vermek,
 • Diğer fikir ve bilgilerimizle ortak noktaları, bağlantıyı kurmak,
 • Nasıl ve nerelerde kullanacağımızı bilmek,
 • Anlatılanlardan bir anlam, sonuç çıkarmak,
 • Karşıt ifadeleri kendi algılarımız ile yorumlamak.

Öğrendiğimiz yeni bilgileri bu adımlarla işlemekte ve beynimize kaydetmekteyiz. Beynimiz yalnızca bilgiyi almakla kalmaz onu mevcut bilgilerimiz doğrultusunda işler. Bilginin beyine kaydedilmesi eğitim için gerekli, fakat yeterli bir adım değildir. Bir eğitimci için bilgilerin ne kadarının uygulamaya geçtiği asıl başarı ölçüsüdür.


şemsettin akçay

Eğitim alanında kullanılan yöntem ve tekniklere bakıldığında, bilginin uygulamaya dönüşmesi için gereken yöntemleri kolayca sizde görebilirsiniz. Atölye çalışma modeli tümü ile aktifeğitimin temelini oluşturan tekniklere dayalı olarak tasarlanmıştır.

1999 Yılında kurulduğumuzda eğitimcinin eğitimi olarak adlandırdığımız bir seminerle başladık. Bu eğitimde kullandığımız format ve teknikler bugüne kadar katılan herkeste büyük değişimler ve gelişimler yarattı. Katılımcılarımız ilk günden beri bu eğitimin adının farklı bir isim olmasını öneriyorlardı. Gelen geri bildirimler Şemsettin bey biz bu güne kadar eğitimcinin eğitimi adı verilen seminerlere katıldık, fakat sizin formatınızda ve yarattığı katma değer açısından benzersiz bir uygulamanız var bu nedenle adının da farklı olması gerekir diyorlardı. Zaman içerisinde gelen yoğun geri bildirimler doğrultusunda eğitimin adını ve tanıtımını aşağıdaki şekilde değiştirdik.

E2 Sensei Akademisi

Öncelikle size şunu belirtmem gerekiyor katılmayı planladığınız bu eğitim semineri diğer eğitimcinin eğitimleri ile karşılaştırıldığında çok farklı bir içerik ve konumda. Yıllardır katılımcılarımız bize bu eğitimin adınında farklı olması gerektiğini söylüyorlardı. Bu öneriye daha fazla karşı koyamadık. Eğitimin adını E2 Sensei Akademisi olarak değiştirdik. E2 Eğitimcinin Eğitiminde yer alan iki E harfini temsil ediyor. Sensei japoncada üstat, usta demektir. Aynı zamanda bizim birbirimize hitap şeklimiz de bu. Akademi kelimesi ise bu semineri önünüzdeki yolun bir başlangıcında olduğunuz için eklendi. Siz de bu yolculukta bizim yanımızda yer almak istermisiniz?
bu eğitimle ilgili bilgi almak isterseniz burayı tıklayabilirsiniz.


Nisagami

Bu atölye çalışmalarına neden nisagami adını verdik?

Nisagami iki farklı kültürde yer alan iki kelimenin bir araya gelmesi ile oluşmuştur. Nisag, sümercede ilk meyveler anlamına gelir. Yazı ve astronomi de ilk kez Mezopotamya'da Sümerlerde ortaya çıkmıştır (Bugünkü bilgilerimize göre). Gami kelimesi, danışmanlık ve eğitim çalışmalarıma başlamadan önce kendimi geliştirmek için katıldığım Japonya'daki eğitimden kalma. Gami Japoncada yüksek sınıf, zarif anlamına gelmektedir. Nisagami; kelimesi eğitim teknikleri alanında yüksek standartlar yaratan ilk uygulama anlamına gelemektedir. Atölye katılımcılarımız bizim bu öngörümüzün ne kadar doğru olduğunu zamanla teyit edeceklerdir.

Nisgami atölyelerinin temel felsefesi: Bir alanda başarılı olmak için, başkalarının (rakiplerinizin) başarısız olmasını beklemeyin. Haydi kalkın ve siz üzerinize düşenleri gerken düzeyde yapın. Atölye çalışmaları sonunda kendinizi geliştirdikçe ve öğrendiklerinizi uyguladıkça başarınızın tümü ile yaptıklarınıza bağlı olduğunu anlayacaksınız.

Gelişim Atölyeleri sayfalarında neden Temel Aksoy'un makalelerine ait linkler var? Temel Aksoy beyle yaptığımız bir iş vesilesi ile tanıştık. Yazdığı yazıları keyifle okumaktayım. Temel bey neden yazdığını şöyle ifade ediyor:

"Yazmak istediklerimi şöyle özetleyebilirim: Hayat mücadelesinin içinde belki çoğumuz farkında değiliz ama son iki yüzyıldan beri görülmemiş, muazzam bir değişimin tam ortasında yaşıyoruz. Bu değişimin en çarpıcı örneği, Facebook’un Mark Zuckerberg tarafından kurulup bir kaç yıl içinde 15 milyar Dolarlık piyasa değerine ulaşması, 2012 yılındaki halka arzda ise 100 milyar Doların üzerine çıkmasıdır. Bu gelişme, yeni servet yaratma biçiminin en çarpıcı örneğidir. Servet yaratma biçiminin yani üretim biçiminin değişmesi her şeyi değiştiriyor. İlişkilerimiz değişiyor; düşüncelerimiz, tüketim biçimimiz, toplumun kendisi değişiyor. Bu blogda yazmak istediklerimin tamamı bu değişimi anlamakla ilgidir."

kendisini takip etmek isterseniz www.temelaksoy.com

Atölye çalışmalarında, farklı bakış açılarını okumanız için konu ile ilgili olabilecek makaleleri sizlerle paylaşmayı uygun gördük.


şemsettin akçay

Atölye Eğitim Yöneticisi

Şemsettin Akçay
Satış Pazarlama ve Inovasyon Mühendisi


Atölye çalışmalarına katılmadan önce bunları okumanızı öneririm.

Atölye çalışmaları ile detaylı bilgi almak için aşağıdaki bilgi formunu kullanabilirsiniz.


Bilgi Talep Formu

Talebiniz kayıt edildi.

Bizim için ne söylediler?

Almış olduğum eğitimin temel olarak çok yararlı olduğuna tamamıyla katılıyorum. Yönetim kademelerinde aldığım bilgileri hayat geçirerek alt kademede çalışanlarıma katkıda bulunacağım. Bu eğitimlerin gerek şube içi gerekse şube dışında kademeli olarak düzey platformunda değerlendirilmesi ve yöneticilerin buna göre bilgilendirilmesini isterim. Ayrıca bu eğitimlere bizim üstümüzdeki yöneticilerin de katılmalarını talep ediyorum. Çok başarılı bir sunuş ve ders gördüğüme inanarak devamı saygılarımla talep ederim.


Anladım ki tek başıma ben bir hiçim. Yani takım olmamız beraber düşünüp karar vermemiz gerektiğini,alt kadromdan da bir şeyler öğrenebileceğimi ve onlara bunu aktarmam gerektiğini,onların takım ruhu taşımasına yardımcı lup sadece kendi departmanları için değil diğer çalışanları da düşman gibi değil de bir arkadaş meslektaş gibi görmeleri gerektiğini öğrendim. Umarım bu eğitimlere katılmaya devam ederim. Size çok ama çok teşekkür ederim.


Hayatımda belkide ilk defa kendisi ile barışık ve insanların karşısına maske ile çıkmayan bir eğitmenden sunu dinlemiş oldum. Katılan herkes için temennim söylenenleri uygulayabilmektir. Hayatın o engebeli yollarında ideallerin darbe aldığı zor dönemlerde bu tür bilgilerin ışığında hedefe ulaşmak, kazanmamız gereken en önemli özellik olsa gerek. Umarım bunu sağlamış oluruz. Siz bütün bunlar için ideal bir eğitmensiniz diye düşünüyorum. Kendinizi sürekli yeniliyor olmanız bir sonraki buluşmada yeni şeylerle karşımızda olacaksınız demek. Herşey için teşekkürler.


İnanın ki bir insanın yaşam boyunca anlatamadıklarını anlattınız. Gerçekten beni o kadar etkiledi ki konuşmanız. Size canı gönülden teşekkürlerimi sunarım. Şunu belirtmek isterim ki tekrar böyle bir toplantıda sizinle olup konuşmalarınızı mütevazı bir şekilde dinlemeyi temenni ederim.


Kendi kişisel gelişimim adına çok şey öğrendiğimi düşünüyorum. Kurum içinde uygulamaya gelince hemen başlamayı düşünüyorum. Umarım işletebilir ve başarabilirim. Aktifeğitim Şemsettin Beye her şey için çok teşekkür ediyorum. Tutarlı iletişiminiz, cana yakınlığınız ve değerli bilgileriniz bizim için çok önemliydi. Kurum adına Genel Müdür, Genel müdür yardımcısı, Müdür ve müdür yardımcısı pozisyonunda olan kişiler tarafından da alınmasının kuruma faydası olacağını düşünüyorum.


Öncelikle bu eğitimin hayatımı ve kişiliğimi çevremle olan ilişkilerimi tamamen değiştireceğinden eminim. Bu seminerin benim için önemi gerçekten büyük.ben yaklaşık 5 senedir bu işteyim. İnan arkadaşlarıma bu kadar değişik bir gözle bakmadım. Her şeyden önce teşekkürler, bana beni öğrettiğiniz için.


Her şeyden önce bizim için göstermiş olduğunuz ilgiye çok teşekkür ederim. Anlattığınız ve uygulattığınız çalışmalarda gerçekten birçok şey öğrendim. Zaman zaman siz anlatırken kendime çok kızdığım, zaman zaman gerçekten gururlandığım anlar da oldu. Eğitimin ne kadar faydalı bir şey olduğunu bir kez daha anladım. Gerçekten çok iyi bir öğretici ve konuşmacısınız. Sizi tanımış olmak gerçekten benim için çok önemli ve asla bir kez daha yakalayamayacağım güzel bir anı oldu. Şunu da söylemek istiyorum ki çok tonton ve şeker bir insansınız. Saygılarımla.


Sayın Şemsettin Akçay Bey, inanın hiç böyle bir eğitimle, hiç böyle bir sistemle karşılaşmadım. Eğitim programlarınızın her bir safhasında farklı bilgi, pratik ve teknikler var. Sizinle bilgilerimle devam ettiğim sürece, hem bir eğitmen hem de hayatını başarılı tamamlamış bir insan olacağıma inanıyorum. Bilgi alış-verişlerimi eğitim bittikten sonra bile sizinle Internet veya telefon sistemi ile alacağım. Sizi çok seviyorum. Başarılı eğiticinin başarılı öğrencileri olur.


Eğitim programı bence, bankamda gerçek anlamda iyi bir yönetici ya da önceki yönetici arkadaşlarımdan yeni bir yönetmen olarak daha iyi nasıl olabilirim konusundaki bir takım var olan kaygılarımın yersiz olduğunu ve bunun zaten bende olduğunu görmemi sağladı. Bunu sağlayan sizin anlatım tarzınız, sizin hoş sohbetiniz, karşılaştırmalarınız ve yaşamınızdan verdiğiniz küçük kesitlerdi. Sadece konu üzerinde bize kuru bir anlatım yalın bir dille öğütler belki beni sıkardı. Sıkılacağımı düşünerek geldiğim bu programda 2 günümü çok zevkli geçirdim. İnanın dün sizden yakaladığım enerjimi, akşam eşime anlattım. Ve inanın sizin önerdiğiniz kadınlar Venüs’ten Erkekler Marstan kitabını en kısa zamanda alıp okumak istiyorum. Siz önerdiğiniz için. Çünkü öylesine yoğun bir iş ortamındayız ki, aile, çocuk derken benim kendime ayırdığım tek zamanım yatmadan önce mutlaka 20 dakika kitap okumak. Bu benim için çok önemli. Ve sizin gibi renkli bir insanla tanıştığım için çok mutluyum. İnternet’ten adresinize girip sizinle irtibat kurup sizin bilgi birikimlerinizden yararlanmak istiyorum. Ve ben iyi değil çok iyi bir yönetici olacağım.


Dün ve bugün arasında benim hayata bakış açımda bir farklılık yarattınız. İnsanların neye baktıkları değil neyi görmek istediklerini biliyorlarsa onu görebildiğini anladım. Kendime değer vermek gerektiğini bir kez daha hatırladım. Kısacası dün gece benim için çok farklı geçti. Derste dinlediğim tost modelini bile uyguladım dersem inanın. Bana yaşamda uzun zamandı unuttuğum ya da kapalı tuttuğum kapıları yeniden açtırdınız. Yeniden bir yerler de karşılaşmak arzusuyla işlerinizde başarılar diliyorum.


En önemli durum bu eğitim ile ilgili olarak bu eğitimin sıra dışı olması ve hocam sizin hal ve tavırlarınızın çok farklı olmasıdır. Herkesten çok farklı olan bu tarzınız sizden daha çok dinlenmenizi ve etkilemenize sebep oluyor.


Göstermiş olduğunuz çaba nedeniyle teşekkür ederim. Anlattıklarınız içinden net fayda sağlayabileceğim “ iş haritaları” oldu. Su ve olumlu düşünce örnekleri çok ilginçti. Liderlik, yöneticilik, koçluk kavramları çok renkli idi. Umuyorum iş hayatında bunları kullanmak aklıma gelir.


Hayatın her aşamasında gerek iş gerekse özel yaşantıda insanlar amaçlarına, hedeflerine ulaşmak için planlı, programlı bir şekilde çalışmalı. Teknolojinin sunduğu kolaylıklardan faydalanmalı, insana ve onun yaptığı değerlere,düşüncelere önem verilmeli. Hiç bir amaç ve hedef küçük görülmemeli. Hiç bir amaç ve hedef ulaşılmaz olarak algılanmamalı. Yönetim becerileri adı altında 2 gün süreyle aldığım eğitimde yukarıda belirttiğim düşünceleri geliştirdim ve bunları yapabileceğime inandım.


Her şeyden önce çok teşekkür ederim. 5-6 kez değişik firmalardan değişik konulu eğitim seminerlerine katılmış biri olarak, en keyif aldığım ve iş hayatımda enerjimin azaldığını hissederken, birden depolandığımı ve bununla da coştuğumu hissettiğim bir seminerdi. Beni birey olarak silkelediniz. Yaşamımdaki hedeflerim gün yüzüne çıktı tekrar. Eğitimci olmak istemiyorum ama bu öğrendiklerimle sanırım bomba gibi bir departman müdürü olarak şirketime faydalı olacağımı düşünüyorum. Elinize, dilinize ve yüreğinize sağlık. Bu arada inanılmaz etki gücünüzle çok iyi bir psikologda olduğunuzu ekleyebilirim.


Sevgili hocam, açıkçası geldiğim gün ki sabaha kadar gerek sizin gerekse bu eğitimin bana getirileri ve götürüleri hakkında hiç de bu kadar iyi niyetli değildim. Hayatımın hiç bir bölümünde bu kadar kısa bir süre içerisinde kendimle ilgili gerek iş gerekse özel hayatımda değiştirebileceğim ya da değiştirebilecek bir olay veya kişiyle karşılaşacağımı sanmaz, hatta aklıma getiremezdim. Sizden ve öğrettiklerinizden sizinde inanamayacağınız kadar çok büyük sevinçle ve hazla bir çok (kendimle) ilgili haz duydum. Bırakın iş yaşamını bundan sonraki hayatımda her zaman aklımda olacaksınız. Elimden geldiği kadar sizin bana öğrettiğiniz gibi her şeye pozitif bakacağım, buna inanabilirsiniz. İş yaşamımda da bunu çok samimi söylüyorum. Bir gün bir yerlerde çok iyi pozisyonlarda sizinle karşılaşıp yazdıklarımı beraber okuyup, yaşadıklarımıza sizinle beraber güleceğiz. Sizi tanıdığıma inanın o kadar çok memnunum ki bunu sözlerle ifade edemem. Bana öğrettiklerinize teşekkürler. Ayrıca bundan sonraki öğretecekleriniz içinde şimdiden çok çok teşekkürler.

Diğer Atölyeler

satış teknikleri

Satış Teknikleri Atölyesi

 • Eğitim Süresi: 4 - Gün
 • Başlangıç Tarihi: 18 Temmuz 2022 Pazartesi
pazarlama teknikleri

Pazarlama Teknikleri Atölyesi

 • Eğitim Süresi: 4 - Gün
 • Başlangıç Tarihi: 25 Temmuz 2022 Pazartesi
insan kaynakları

İnsan Kaynakları Atölyesi

 • Eğitim Süresi: 4 - Gün
 • Başlangıç Tarihi: 1 Ağustos 2022 Pazartesi
yönetici gelişimi

Yönetici Gelişim Atölyesi

 • Eğitim Süresi: 4 - Gün
 • Başlangıç Tarihi: 8 Ağustos 2022 Pazartesi
üretim yönetimi

Üretim Yönetimi Atölyesi

 • Eğitim Süresi: 4 - Gün
 • Başlangıç Tarihi: 15 Ağustos 2022 Pazartesi
arge inovasyon

ARGE Inovasyon Atölyesi

 • Eğitim Süresi: 4 - Gün
 • Başlangıç Tarihi: 22 Ağustos 2022 Pazartesi
Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close